Drezno – pomysł na weekendowy wyjazd

Pałac Zwinger

Ostatni weekend spędziliśmy w Dreźnie, sporym niemieckim mieście idealnym na weekendowy wypad z Wrocławia. Zachęcamy do sprawdzenia samemu!

Jak dojechać

Z Dolnego Śląska do stolicy Saksonii jest bardzo dobry dojazd zarówno samochodem, jak i pociągiem. My zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję, jednak każdemu polecamy rozważenie plusów i minusów obu rozwiązań (warto sprawdzić promocję drezdeńską Kolei Dolnośląskich). Podróż minęła szybko i komfortowo i w piątek o 18:00  byliśmy u celu.

Pociąg ma kilka stacji w samym Dreźnie, zarówno na obrzeżach, jak i w centrum.

Jak poruszać się po mieście

Drezno jest bardzo przyjazne rowerzystom i pieszym. Dodajmy do tego świetną komunikację miejską i mamy pełen obraz. Mimo że byliśmy tam w połowie lutego, rowerzystów było pełno. W całym mieście działają wypożyczalnie dwóch kółek, można je też wypożyczać w niektórych hotelach. My pozostaliśmy przy spacerach o własnych nogach i tramwajach.

Co zobaczyć

Drezno to miasto, w którym historię czuć na każdym kroku. Brzmi jak banał, ale trudno nie myśleć inaczej, zwiedzając choćby barokowy pałac Zwinger, w którym król Polski August II Mocny organizował bale, o których mówiła cała ówczesna Europa. Lub spacerując po Starym i Nowym Mieście, podniesionych z gruzów po nalotach dywanowych w 1945 roku. Albo oglądając katedrę katolicką, położoną tuż obok katedry protestanckiej, charakteryzującą się nietypową budową, umożliwiającą prowadzenie procesji wewnątrz świątyni – gdyż katolickie procesje nie były dozwolone w protestanckiej Saksonii.

Drezno to też miasto muzeów, jest u między innymi takie poświęcone Karolowi Mayowi (który tworzył swoje słynne powieści właśnie w tym mieście, do USA pojechał już po napisaniu swoich książek o Dzikim Zachodzie), z wystawami porcelany, dzieł malarskich, a także muzeum NRD-owskiej motoryzacji.

Wieczór natomiast można spędzić w knajpkach na nowym mieście, zwłaszcza w okolicy Louisenstrasse (niżej podpowiadamy kilka konkretnych, ale tam na pewno każdy znajdzie coś dla siebie). Co nas jednak zdziwiło, to palenie w knajpach. Nie znaleźliśmy knajpki w naszej dzielnicy, w której obowiązywałby zakaz palenia. Jednak w centrum nie było z tym problemu.

Inne miejsca w Dreźnie

Kaffeestübchen – kawiarnia na Starym Mieście reklamująca się jako miejsce z najlepszym babcinym Eierschecke, tradycyjnym saksońskim ciastem. Na poparcie tego twierdzenia mają wycinki lokalnych gazet. Salzgasse 8

Hotel Windsor – hotel w angielskim stylu, trochę na uboczu, jednak z dobrym połączeniem tramwajowym z centrum. Byliśmy bardzo zadowoleni z relacji cena/standard pokoju. Roßmäßlerstraße 13

Pinta – knajpa z alkoholami z całego świata, między innymi z peruwiańskim pisco! Louisenstraße 49

Planwirtschaft – pub/restauracja nawiązująca do NRD (jej nazwa to Gospodarka Planowa) Louisenstraße 20

Raskolnikoff – pub/restauracja rosyjska. Dobre piwo i rosyjskie jedzenie. Böhmische Str. 34

Pastamanufaktur – jeśli nie przepadacie za niemiecką kuchnią (Marta nie przepada, co okazało się po kilku pierwszych kęsach Currywursta), polecamy tę knajpę  włoską kuchnią (pyszne ravioli), zwłaszcza podczas spaceru po Nowym Mieście. Karl-Liebknecht-Straße 56

Internet Cafe przy pętli Mickten – knajpka, do której trafiliśmy przypadkiem w piątek wieczorem. Trochę pusta, ale nie przeszkadzało to pani za barem świetnie się bawić, pląsając w rytm disco z lat 90’, a jakiś miły Niemiec postawił nam piwo i sok. Bardzo sympatyczne doświadczenie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Drezno – pomysł na weekendowy wyjazd

  1. Pingback: Polecanki – styczeń luty 2016 – Inne miejsca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s