Bomb harvest – Kim Mordaunt

Bomb_harvest_poster

Czy wiedzieliście, że Laos jest najbardziej zbombardowanym krajem na świecie w przeliczeniu na mieszkańca? I że w ciągu 8 lat zrzucono tam ponad 2 mln ton bomb, na które wydawano 2 mln dolarów dziennie, a bombardowania miały miejsce średnio co 9 minut? My nie wiedzieliśmy.

„Bomb harvest” to dokument z 2007 roku o Laith Stevensie, australijskim specjaliście ds. usuwania bomb, który wyjechał do Laosu, by tam szkolić zespół ludzi mających w przyszłości likwidować znalezione na terenie kraju bomby. Skąd one w ogóle się tam wzięły? Teraz będzie trochę historii.  W 1965 roku Stany Zjednoczone rozpoczęły bombardowanie Laosu, które trwało aż do roku 1973. Celem było zniszczenie szlaku Ho Shi Minha przy granicy z Wietnamem (którym Wietnamczycy przerzucali materiały i ludzi), a także komunistycznych oddziałów wojsk wietnamskich i sprzyjającego im laotańskiego ruchu politycznego Phatet Lao. W czasie tej operacji spadło więcej bomb niż alianci zrzucili w trakcie II wojny światowej. Oprócz tych tradycyjnych Amerykanie zrzucali tzw. Bomby kasetowe. Polegają one na tym, że w głównym ładunku mieści się mnóstwo mniejszych, zwanych bombies. Bombies uwalniają się w trakcie spadania, powodując duże zniszczenia. Około 30% tych bomb nie wybuchło i pokryło teren kraju.

Teraz wracamy do filmu. Kamera koncentruje się na ekipie, która pod okiem Laitha uczy się bezpiecznie usuwać bomby. Dokument dobrze pokazuje, jak Laos do dziś odczuwa konsekwencje tamtych bombardowań. Nie wiadomo dokładnie, ile osób wówczas zginęło. Natomiast w filmie jest informacja, że do 2007 roku od niewybuchów zmarło około 12 tysięcy ludzi, a jeszcze więcej zostało przez nie okaleczonych. Bomby leżą wszędzie – na polach, drogach, w lasach. Czasami ukryte są głęboko pod ziemią, a na nich budowane są domy i szkoły. Rolnicy natrafiają na nie orząc swoje pola. Bardzo często znajdują je dzieci, które bywają nieświadome, jak niebezpieczną rzecz odkryły. Sprawę pogarsza bieda, jaka panuje w kraju. Znalezione bomby można sprzedać, więc ludzie często ryzykują zdrowie, by zdobyć trochę pieniędzy.

Film skupia się na pokazaniu, z jak wielkim problemem borykają się Laotańczycy. Kamera śledzi szkolenia Laitha Stevensa, wyjścia w teren oraz reakcje Laotańczyków. Bez zbędnych komentarzy i efektów reżyser pokazuje dramat, jaki do dziś rozgrywa się w Laosie. Dodatkowo przekazuje dużo informacji, co dla nas było dużym plusem, ponieważ temat nie był nam zbyt dobrze znany.

Na koniec jeszcze jedna, niestety smutna, ciekawostka. Rozminowywanie Laosu rozpoczęto w roku 1994. Do tej pory udało się usunąć tylko niewielką część bomb. Niestety, mimo ogromu wysiłku prognozy są takie, że jeśli nadal prace będą postępować w takim tempie, rozminowywanie potrwa jeszcze około 100 lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s