Polecanki czerwiec – grudzień 2016

springer

 1. Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie, Jenny Nordberg – bardzo dobra, ważna i ciekawa książka o życiu kobiet w Afganistanie; a dokładniej o życiu tych kobiet, które jako dzieci udawały chłopców. To zwyczaj powszechnie w tym kraju akceptowany, ponieważ brak męskiego potomka w rodzinie oznacza hańbę. Autorka opisuje nie tylko, jak przebiega ten proceder, ale jak jego skutki odczuwają kobiety, które musiały wrócić do życia pełnego nakazów i zakazów, czyli do życia jako kobieta.
 2. http://amusedobserver.com/kulinarne-rozkosze-portugalii/ – bardzo lubimy jeść, a po tym poście zrobiliśmy się naprawdę głodni! A Portugalia znowu skoczyła o kilka oczek wyżej na naszej liście miejsc do zobaczeniaJ
 3. http://www.tasteaway.pl/2016/02/25/balkany-18-powodow-by-sie-zakochac/ – często inspirujemy się wrażeniami innych ludzi przy wymyślaniu kolejnych destynacji. O Bałkanach myślimy już od pewnego czasu, a ten wpis przekonuje nas, że warto poważnie pomyśleć o wyprawie w tamte strony.
 4. http://mereczonthego.com/2016/05/22/co-zabrac-w-podroz/ – list z dość oczywistymi pozycjami, które warto wziąć ze sobą w podróż, jest dość dużo. To jest lista, która zawiera rzeczy, o których byśmy nie pomyśleliJ
 5. Jeden z nas. Opowieść o Norwegii, Asne Seierstad – bardzo ciężka książka, jeśli chodzi o tematykę. I bardzo lekka – jeśli chodzi o formę. Niesamowicie wciąga, czyta się szybko, za to w głowie zostaje na długo. To opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utoya i jego ofiarach. Autorka opisuje życie Breivika i proces zmian, jakie zachodziły w jego światopoglądzie. Jest też dokładny przebieg tragicznego dnia, a także późniejszego procesu sprawcy. Bardzo polecamy, chociaż nie jest to łatwa lektura. Na nas zrobiła ogromne wrażenie.
 6. Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo, Marek Rabij – opowieść o tych, którzy szyją ubrania dla reszty świata. Punktem wyjścia dla narracji to katastrofa Rana Plaza w 2013 w Bangladeszu. Autor pisze o warunkach pracy w fabrykach ubrań i o tym, jak żyją ich pracownicy. Także o tym, że to, że przestaniemy kupować ubrania w sieciówkach, nie naprawi złej sytuacji tych ludzi. Największy problem tkwi w chciwości nie tylko wielkich koncernów, ale też pracodawców w Bangladeszu. Autor pisze też o problemie pracy dzieci. Okazuje się, że sytuacja nie jest tak czarno-biała, jak nam się zwykle wydaje, a praca najmłodszych to często nie wyzysk, a ratunek dla nich.
 7. Ganbare! Warsztaty umierania, Katarzyna Boni – ta książka to ogromne zaskoczenie. Autorka w niezwykły sposób opisała tragedię, jaka dotknęła Japończyków w 2011 roku – tsunami, trzęsienie ziemi, zagrożenie ze strony elektrowni atomowej w Fukushimie. To też książka o skutkach tej katastrofy, o tym jak bardzo niemożliwe jest „normalne” życie. Wydawać by się mogło, że Japonia szybko pozbierała się po tej tragedii. Błąd. Po lekturze tej książki doszliśmy do wniosku, że nie da się pozbierać. Po prostu. Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt tej pozycji- opis reguł życia w kraju, w którym trzęsienia ziemi to codzienność. Tu wszystko ma znaczenie – nawet to, gdzie i jak ustawiasz meble w domu. Dosyć surrealistyczne, dla mieszkańca kraju, który o tego typu kataklizmach tylko czyta w gazetach.
 8. https://travelicious.pl/2015/11/kopenhaga-14-miejsc-ktore-musisz-odwiedzic-w-weekend.html – po tym wpisie na naszej liście miejsc, które trzeba zobaczyć pojawiła się Kopenhaga. Dla Pawła wystarczył jeden podpunkt – Lego Emporium.
 9. http://www.tasteaway.pl/2016/09/27/azja-poludniowo-wschodnia-15-powodow-by-zakochac-sie-na-zawsze/ – o Azji marzymy od dawna. Teraz marzymy jeszcze bardziejJ
 10. Narcos – serial wyprodukowany przez Netflix. Zachwycił nas od pierwszego odcinka. To historia Pablo Escobara – jego drogi na szczyt narkotykowego biznesu i upadku z niego. Świetnie skonstruowana i zagrana. A do tego pokaz kolumbijskich krajobrazów.
 11. The Knick – serial o początkach współczesnej chirurgii, o próbach dotarcia do procedur, które dziś są dla nas oczywistością. Akcja dzieje się na początku XX wieku. Serial jest bardzo realistyczny. Z wszystkimi szczegółami oglądamy nie tylko ulice, domy i szpital, ale też operacje i zabiegi. To serial z duża ilością krwi, ran i szyć. Dla ludzi o mocnych nerwach. Duży plus za zaskakującą muzykę. Dodatkowo możemy się z niego naprawdę wiele dowiedzieć. Na przykład tego, że kokaina była kiedyś legalnym środkiem przeciwbólowym. Kiedy dostrzeżono jej właściwości uzależniające, nałóg zaczęto leczyć heroiną. Produkowaną przez koncern Bayern.
 12. Miasto Archipelag, Filip Springer – nietypowy projekt reporterski Filipa Springera. Dziennikarz odwiedził 31 miast, które kilkanaście lat temu utraciły status stolicy województwa. W każdym z nich miał przynajmniej jednego współpracownika-przewodnika, który pomagał znaleźć klucz do zrozumienia charakteru swojej małej ojczyzny. Książka nie ma typowej struktury: każdy rozdział ma inny styl i inny motyw przewodni. Zdecydowanie jest to najciekawszy portret współczesnej Polski średnich miast.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s