Polecanki

W ciągu kilku ostatnich miesięcy udało nam się zobaczyć, przeczytać i poznać kilka naprawdę interesujących rzeczy. Poniżej lista tych, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

virunga

 1. Virunga. Conservation is war – zaskakujący film dokumentalny. Zaczyna się od pięknych krajobrazów Wirungi – parku narodowego w Kongo. Poznajemy strażników parku, którzy chcą go chronić przed kłusownikami oraz pracowników sierocińca dla goryli górskich, dla których Wirunga jest ostatnim na świecie siedliskiem. Potem wchodzi jednak nowy wątek – wątek chciwej korporacji, która chce wydobywać na terenie parku ropę, oraz skorumpowanych polityków, którym zależy tylko na pieniądzach. Obejrzyjcie, polecamy!
 2. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – to nie jest film podróżniczy. Ale może umilić niejedną podróżJ Wyobraźcie sobie spotkanie z przyjaciółmi, na którym ktoś proponuje zabawę. Poleca ona na tym, że wszyscy wykładają na stół telefony, a każdy sms i email musi być odczytany na głos. Włoscy twórcy wyobrazili sobie taką sytuację i zrobili z tego bardzo ciekawy, wciągający i, niestety, przygnębiający film.
 3. http://bieganizm.com/post/153488995261/schody-do-piek%C5%82a-czyli-by%C4%87-siln%C4%85-kiedy-trzeba-a – post Joanny Kowalczyk o niezwykłym, trudnym biegu, w którym wzięła udział i o tym, dlaczego warto się tak męczyć:)
 4. Globstory – odkryliśmy blog i vlog, do którego regularnie będziemy wracać. Polecamy Wam bardzo, bo Kaja tworzy bardzo ciekawe filmy, w których pokazuje nie tylko piękne miejsca, ale przede wszystkim klimat i ludzi. Przy okazji sypie tysiącem praktycznych porad. A wszystko bez napinania się, na luzie.
 5. Zbieraj się – kolejne nowe okrycie. To blog o tym, że z małym dzieckiem nie trzeba siedzieć w domu. Można podróżować, uprawiać sporty, spędzać aktywnie czas. Tematyka bardzo dla nas aktualnaJ A dodatkowo twórcy bloga są z Wrocławia. Dzięki niemu możemy poznać więcej miejsc w naszych okolicach.
 6. Głód, Martin Caparros – książka totalna, która swój tytuł gryzie z każdej strony. Są opowieści o ludziach, którzy codziennie muszą walczyć o jedzenie. O tym, jaką plagą jest niedożywienie. O polityce wielkich firm i państw, która sprawia, że w dzisiejszych czasach głód wciąż jest jednym z najważniejszych problemów. Czytając ją można odczuć i wstyd, i gniew, i zmęczenie. Dodatkowo ta książka to doskonałe źródło wiedzy na temat mechanizmów, jakimi rządzi się współczesny świat. Podsumowując – Caparros tak wyczerpująco opisuje głód, że chyba nie można już bardziej.
 7. Szwedzka teoria miłości – bardzo ciekawy dokument o konsekwencjach politycznego manifestu z 1972 roku, który to manifest głosił niezależność jednostki od innych ludzi. W skrócie – chodziło o to, żeby człowiek nie był zależny finansowo od rodziny, żeby nikt nie musiał się nikim opiekować i żeby każdy miał przestrzeń dla siebie. Brzmi super? A jak wygląda w rzeczywistości? To dobry, może chwilami zbyt łopatologiczny film, po którym chce się o nim rozmawiać.
 8. Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka, Cezary Łazarkiewicz – w 1983 roku maturzysta Grzegorz Przemyk został śmiertelnie pobity przez milicjantów. Autor reportażu bada co się właściwie wydarzyło, kto pobił Grzegorza, jak władza próbowała zatuszować sprawę i jak wyglądał proces. Właśnie ten proces był dla nas jedna z najciekawszych części książki. Druga niezwykle ciekawa sprawa to opis tego, na co mogła pozwolić sobie władza, a gdzie jej działania nie wywoływały zamierzonego efektu. Na koniec dodamy, że to bardzo smutna książka. Wiele osób zapłaciło wysoką cenę za fakt, że, przypadkowo lub nie, byli zamieszanie w sprawę Grzegorza Przemyka. Polecamy lekturę!
 9. Travelicious – kolejny blog, który odkryliśmy i czytamy regularnie. Kasia nie dość, że ciekawie pisze o odwiedzanych przez jej rodzinę miejscach, to jeszcze ilustruje te opisy świetnymi zdjęciami. Kiedy wybieramy się gdzieś, sprawdzamy, czy oni już tam byli i polecają jakiś hotel, agroturystykę albo miejsce na kawę.
 10. What should I eat for breakfast today – uwielbiamy œniadania. Skoro ktoś pisze o nich bloga, to wchodzimy. Jeśli na dodatek wstawia dobre zdjęcia, zostajemy na dłużej. I wtedy widzimy takie wpisy jak ten o podróży autorki bloga po Nowej Zelandii z małą córeczką. Busikiem.
 11. Amanda Knox – dokument wypuszczony przez stację Netflix. Skupia się na rozmowach z ludźmi, którzy w jakiś sposób byli uwikłani w sprawę, o której słyszeli chyba wszyscy – z prokuratorem, policjantem, dziennikarzem oraz z główną oskarżoną i jej chłopakiem. Po tym opisie można pomyśleć, że to marnowanie czasu na gadające głowy. Ale nie! To naprawdę ciekawy film, który zostaje w głowie na dłużej.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s